Белият Дом бърза с регулацията на крипто пазара в името на „финансовата стабилност“

Крипто валути

Администрацията на президента Джо Байдън се подготвя да обяви правителствена стратегия за регулация на различните крипто валути още през Февруари. Това се случва в контекста на скорошния срив на пазара поради несигурността във връзка с мерките на ФЕД-а против инфлацията (това поне се разнася като официална причина, но никога не знаеш къде точно е заровено кучето, когато става въпрос за крипто).

Според източник от администрацията, на идния Национален съвет по сигурността ще се обяви меморандум, с който ще вмени на федералните институции да оценяват рисковете и възможностите, които представлява крипто пазара, като се задълбочат в детайлите по отношение на евентуално емитиране на дигитална валута от страна на централната банка. Ходът има за цел и да прегледа влиянието на дигиталните активи върху финансовата стабилност и да синхронизира регулацията на криптопазара с други държави.

Крипто валути под атака

биткойн шега

Дигиталните валути бяха сериозно ударени от нагласите на инвеститорите. Този понеделник Биткойн достигна 50% от рекордната си стойност (69 000$). Криптовалутите попаднаха под кръстосания огън на намеренията, които споделя ФЕД-а за покачване на лихвените проценти и намеренията на Вашингтон да наложат регулации на сектора.

Интересна заявка има от републиканския сенатор от Уайоминг Синтия Лумис, която е един от основните поддръжници на биткойн в Капитолия. Очаква се тя да предложи закон за регулацията на криптовалутите, с който те ще бъдат изцяло интегрирани във финансовата система. Ще бъде направена категоризация на това кои активи към какъв клас принадлежат и ще бъдат включени нови правила за данъчно облагане на криптовалутите както и за защита на потребителите, които ги използват.

Очаква се и становище от американското Министерство на финансите по отношение на това кой ще се счита за „крипто брокер“. Това ще включва и как ще се отчитат капиталовите печалби или загуби от търговията с криптовалути.

Сегашният спад на криптопазара се счита като голям тест за опитите да се регулира пазара и да се защитят инвеститорите в този клас активи. Етериум, която представлява втората криптовалута по пазарна капитализация реализира спад от 53% от своя рекорден пик, а Солана реализира още по-голям спад от 64%.

Заключение

Какво всъщност може да извадим като заключения от всички напъни за регулация финансовия „Див Запад“?
1. Големите политически фактори в САЩ признават, че криптото е от сериозно икономическо значение.
2. Криптопазарът ще продължи да расте в средно и дългосрочна перспектива.
3. Започва все по-активно да се прокарва идеята за дигитален долар.

Тепърва ще говорим все повече за дигиталните валути, тяхната употреба и последствията от въвеждането им. Не пропускайте да прегледате и другите статии в блога 🙂

Източник: Yahoo finance